KRS: 0000462235 | info@kociawyspa.org

Kocie choroby


Panleukopenia zabija 80-90% zarażonych kociąt – i to przy bardzo intensywnej opiece, przez cały okres trwania choroby. Jest to choroba wyjątkowo zakaźna, a wirus jest bardzo trwały – utrzymuje się w środowisku około roku. Nie działają na niego żadne temperatury, a tylko nieliczne preparaty wirusobójcze. Wirusem mogą się zarazić koty od innych chorych kotów, ale również można go przynieść do domu na butach.

FeLV – czyli kocia białaczka, jest chorobą wirusową przenoszoną przez ślinę (lizanie, jedzenie i picie ze wspólnych misek). Na powietrzu ginie w kilka sekund – więc nie przeniesiemy jej na rękach, ani ubraniach. Są na nią szczepionki – często łączone z tymi standardowymi.

FIV – wirus nabytego niedoboru immunologicznego – wirusowa choroba przenoszona przez pogryzienie. Występuje bardzo rzadko, gdyż nie tak łatwo się przenosi. Nie ma szczepień.

Żaden z wirusów FeLV i FIV  nie jest wyrokiem. Nosicielstwo nie oznacza choroby, a kot przez wiele lat lub nigdy może nie mieć ich objawów. Tak jest w przypadku wszystkich naszych nosicieli FeLV i FIV, które to są zdrowiutkie i radosne.

Koci katar to wirusowa choroba górnych dróg oddechowych i oczu, dotykająca przede wszystkim kocięta. Tylko z pozoru brzmi jak zwykły, niegroźny katar. Koci katar stanowi zagrożenie życia, może powodować wiele powikłań np. wrzodów rogówki, a nawet doprowadzić do śmierci.

FIP – zakaźne zapalenie otrzewnej – wirusowa choroba przenoszona przez krew lub odchody zakażonych osobników. Uaktywnia się przy ogromnym stresie. Choroba nieuleczalna prowadząca do śmierci w formie wysiękowej po kilku tygodniach, a w formie bezwysiękowej – po kilku miesiącach.