Sterylizacja – co to jest i jak się ją wykonuje?
Sterylizacja to zabieg chirurgiczny, który polega na usunięciu narządów rozrodczych – czyli macicy i jajników – znajdujących się wewnątrz jamy brzusznej. Usunąć można także jedynie
same jajniki. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym i po podaniu specjalnych leków przeciwbólowych. Mają one za zadanie uśpić zwierzę, tak by nie odczuwało bólu.
Zalety sterylizacji kotek
Sterylizacja zwierząt ma spory wpływ na wiele kwestii, które zostały opisane poniżej:
- Zapobieganie niekontrolowanemu rozrodowi;
- Eliminacja wystąpienia chorób nowotworowych narządów rodnych i ropomacicza;
- Uniknięcie problemów bezpośrednio związanych z ciążą oraz porodem;
- Brak rui, której towarzyszą zazwyczaj uciążliwe zachowania (apatia, agresja, zbyt intensywne wydawanie dźwięków).
Co opiekun powinien wiedzieć?
Celem zadbania o komfort i pełnię bezpieczeństwa przed zabiegiem trzeba stosować się do określonych zasad:
- zarządzenie głodówki (kocięta poniżej roku – 3-4 godzin, starsze koty – 3-6 godzin)
- ostatni posiłek powinien być mokrą karmą (jeśli z jakichś powodów jest to niemożliwe głodówka powinna być przedłużona o następne 6 godzin)
- chwilowy post dotyczy także wody, którą właściciel winien jest zabrać zwierzęciu godzinę wcześniej
- jeśli kot przyjmuje na stałe leki – opiekun może je podać według schematu
- kot powinien zostać przyniesiony w specjalnym transporterze
Świeżo wysterylizowany zwierzak może być delikatnie oszołomiony. Przejawia się to chybotliwym krokiem, sennością, brakiem koordynacji ruchowej, a nawet niekontrolowanym oddawaniem moczu. Taki stan trwa około kilku godzin. Zadaniem właściciela jest, ażeby zapewnić swojemu czworonożnemu przyjacielowi warunki, dzięki którym w spokoju odpocznie.
Przygotowanie do zabiegu
Rutynową czynnością będzie przesiewowe badanie krwi. Ponadto lekarz weterynarii kontroluje w swoim gabinecie formę ogólną. Może zlecić dodatkowe badania, jeśli zajdzie taka potrzeba. W gabinecie powinny panować warunki sterylne (jałowe pole operacyjne, rękawiczki jednorazowego użytku, narzędzie wysterylizowane w przeznaczonym do tego celu autoklawie, materiały opatrunkowe i tak dalej). Wszystko to jest konieczne, żeby zabieg przebiegł bezpiecznie, bez narażenia na ewentualne ryzykowne zakażenia zagrażające zdrowiu lub życiu.
Mity na temat zabiegu sterylizacji
W społeczeństwie funkcjonują krzywdzące opinie na temat opisywanego zabiegu:
- „Samice kotów bez potomstwa będą nieszczęśliwe” – Kontakty seksualne u zwierzaków są jedynie następstwem zachowań instynktownych i nie mają wpływu na podłoże psychologiczne/społeczne.
- „Podczas sterylizacji zwierzę się męczy” – Zabieg jest bezbolesny, przeprowadzany w warunkach odizolowanych od wszelkiego rodzaju drobnoustrojów.
- „Weterynarz wykonuję sterylizację tylko aby zarobić” – Zwierzęcy lekarze pragną ich dobra, nie stoją za tym większe pieniądze niż w przypadku odbierania porodu.
- „Brak zezwolenia na rozmnażanie stoi w sprzeczności z naturą” – Zbytni rozród prowadzi do powiększania się bezdomności zwierząt oraz zwielokrotnia ryzyko roznoszenia niebezpiecznych chorób.
Kiedy wykonać zabieg?
Kotki można sterylizować w każdym wieku, powyżej 3 miesiąca życia.
Powszechnie mówi się, że w przypadku młodych kotek najlepiej ów zabieg przeprowadzić po osiągnięciu dojrzałości płciowej (po wystąpieniu pierwszej rui), jednak może się zdarzyć, że pierwsza ruja nie da żadnych objawów, a to niekiedy skutkuje ucieczką z domu oraz ciążą.
Sterylizację starszych kotek przeprowadza się w okresie między rujowym a spokoju płciowego.
Aby ustalić indywidualny, właściwy moment sterylizacji warto skontaktować się z lekarzem weterynarii.